Statybų kaina auga toliau

05/02/2022

Kaip skelbia Statistikos departamentas, statybos sąnaudų elementų kainos 2022 m. kovą, palyginti su vasariu, padidėjo 4,2 proc., o palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu statybos pabrango 19,8 proc.

Didžiausią įtaką bendram mėnesiniam kainų pokyčiui turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 5,8 proc., vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio sumažėjimas 1,2 proc. bei mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainos padidėjimas 9,4 proc. Iš statybinių medžiagų ir gaminių daugiausia - 9,5 proc. - pabrango medžio gaminiai, po 8,1 proc. - vamzdžiai ir izoliacinės medžiagos, 7,2 proc. - bendros statybinės medžiagos.

Iš statinių per mėnesį daugiausia - 5,6 proc. - pabrango inžinerinių statinių statyba. Negyvenamųjų pastatų statybos kainos padidėjo 3,7 proc., gyvenamųjų pastatų - 2,5 proc.

Metinį statybos elementų brangimą lėmė statybinių medžiagų ir gaminių kainų (24,4 proc.), mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainos (16,4 proc.) vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio (12 proc.) padidėjimas ir pridėtinių išlaidų (4,2 proc.) sumažėjimas. Iš statinių per metus daugiausia - 23,1 proc. - pabrango negyvenamųjų pastatų statyba. Gyvenamųjų pastatų statybos kainos padidėjo 19,2 proc., inžinerinių statinių - 16,5 proc.

Statybos brangsta ir kaimyninėse valstybėse. BNS praneša, jog statybų kainos Latvijoje kovą buvo vidutiniškai 18,7 proc. didesnės nei tą patį praėjusių metų mėnesį. Apie tai pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.

Darbo jėga per metus pabrango kukliausiai - 8,9 proc., tuo tarpu statybinės medžiagos - labiausiai - 25,2 procento. Išlaidos mašinoms ir mechanizmams padidėjo 15,3 procento.

Per mėnesį (kovą, palyginti su vasariu) Latvijos statybų kainų indeksas pakilo 3,1 proc., statybininkų atlyginimams augus 0,8 proc., statybinių medžiagų kainoms - 4,5 proc., išlaidoms mašinoms bei mechanizmams - 2,5 procento.

Pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, statybos Latvijoje pabrango 5,4 proc., o palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu - 16,6 procento.#